Domowy Kościół

Spotkania: według planu

Domowy Kościół jest małżeńsko – rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło – Życie. Domowy Kościół jako propozycja formacyjna dla małżeństw powstał z inicjatywy jego Założyciela, pochodzącego z Rybnika Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Pragnieniem ks. Blachnickiego było odnowić, uświęcić polskie rodziny. Rodzina będzie taką jaką będą rodzice – trzeba więc zacząć od małżeństw.

Formacja duchowa w Domowym Kościele odbywa się poprzez przyjęcie kilku zobowiązań (darów), takich jak: modlitwa osobista i małżeńska, czytanie Pisma Świętego, dialog małżeński, uczestnictwo w spotkaniach formacyjnych i rekolekcjach

Zobowiązania te oparte na łasce sakramentu małżeństwa i uwzględniające psychikę mężczyzny i kobiety pomagają w ciągłym odnawianiu, pogłębianiu i odświeżaniu miłości małżeńskiej. Wiele małżeństw skutecznie uchroniły od życia obok siebie, a niektóre nawet od rozejścia się.

Podstawowa wspólnota Domowego Kościoła to tzw. „Krąg” czyli 4-5 małżeństw i ksiądz – doradca duchowy, zwany moderatorem.

Ponieważ jest to ruch laikatu odpowiedzialność za krąg powierza się jednej z par zwanej animatorską. Kapłan nie organizuje, nie rządzi, ale trzyma rękę na pulsie. Nie jest przełożonym ani organizatorem, ale doradcą duchowym.

Spotkania kręgu odbywają tylko raz w miesiącu, dlatego, że ciągła i stała formacja poprzez realizację zobowiązań odbywa się w rodzinie.

Praca w kręgach jest pogłębiana poprzez rekolekcje w ciągu roku i w czasie wakacji.

Nie jesteśmy oczywiście małżeństwami idealnymi, ciągle jesteśmy w drodze, ale mamy najlepszego Przewodnika w Osobie Jezusa Chrystusa i zobowiązania, które pomagają nam dążyć do Boga poprzez całość spraw życia małżeńskiego i rodzinnego.

Domowy Kościół Ruchu Światło – Życie nie jest jedynym ruchem rodzinnym, ale gdyby ktoś zobaczył w nim drogę dla siebie, to zapraszamy do kontaktu z księdzem Piotrem Piekło, naszym moderatorem (e-mail: piepio@poczta.fm)

Zapraszamy też na oficjalna stronę Domowego Kościoła oraz na stronę rybnickiego rejonu Domowego Kościoła.